IMG 1274

Presne pred rokom viacerí bežci s očakávaním prekračovali prah skanzenu Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke.

Premiérovo sa tu konali bežecké preteky Vychylovská osmička s podnázvom Beh od stanice po stanicu. Podujatie sa vydarilo a Vychylovská osmička sa dostala do povedomia širšej bežeckej verejnosti. Keďže v uplynulých rokoch zaniklo viacero bežeckých pretekov s tradíciou, očakávalo sa, či sa druhé pokračovanie vôbec uskutoční. Druhý ročník Vychylovskej osmičky sa nakoniec uskutočnil a účasťou i organizáciou ten vlaňajší prekonal.IMG 1224

Podujatie sa konalo v sobotu 8. júla v skanzene Múzea kysuckej dediny a organizačne ho zastrešilo Kysucké múzeum a Obec Nová Bystrica. Aj tento rok ponúklo benefit v podobe behu, v ktorom sa snúbi šport s históriu a tradíciami. Nikde inde na Slovensku nie je trať lemovaná „starými drevenými chalúpkami“, z ktorých niektoré majú viac ako 200 rokov a zároveň na nej pretekárom „zapíska“ rušeň Historickej lesnej úvraťovej železnice (HLÚŽ), ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Podnázov Beh od stanice po stanicu je vyjadrením faktu, že trasa hlavného behu začína a končí tesne nad stanicou Skanzen (HLÚŽ) a obrátka je pri stanici Sedlo Beskyd (Oravská lesná železnica). Pretekári sa teda otáčajú už na území Oravy.

IMG 1394

Podujatie malo 4 disciplíny: hlavný beh meral 8,6 km s prevýšením 230 metrov od štartu po obrátku a bol určený pre dospelých a juniorov od 15 rokov. Staršie žiactvo si odbehlo 2 km trať a mladšie 1 km. Napokon tu bol 400 metrový Slniečkový detský beh pre deťúrence s rokom narodenia 2017 a mladšie.

S úderom 10. hodiny vyštartovali pretekári hlavného behu. Najviac sa darilo Štefanovi Štefinovi (Vitalo Slovakia), ktorý dosiahol úctyhodný čas 00:32:32, čím zároveň stanovil nový rekord podujatia. Ďalšie medaily si rozdelili Milan Rajčan (Ďurčiná) a Pavel Holec (Hore dole Huslenky, ČR). Medzi ženami bola najlepšia Denisa Zemaníková (KKM Čadca) s časom 00:36:54, nasledovaná Katarínou Paulíniovou (AK ZŤS Martin) a Romanou Masnou. O kvalite štartového poľa svedčí i fakt, že výsledné tempo pod 4:00 min/km okrem víťaznej trojice dosiahol i štvrtý Martin Dikoš. Víťazov čakali bohaté a hodnotné ceny. Okrem iného dostali absolútny víťaz a absolútna víťazka maľovaný šindeľ od riaditeľky Kysuckého múzea, ktorý osobne namaľovala riaditeľka pretekov Mgr. Martina Krkošková. Tento šindeľ symbolizuje skanzen MKD no i ľudovú architektúru na Kysuciach. Starosta Novej Bystrice venoval poháre. Všetky ženy na prvých priečkach vo všetkých kategóriách dostali ruže z drôtu zlatej, striebornej a bronzovej farby od umeleckej drotárky Ľubice Kullovej.

IMG 1845

O 10:05 vyrazili na svoje trate i starší a mladší žiaci. Zo starších žiakov sa s 2 kilometrami najlepšie „popasoval“ Štefan Tomus, ktorý finišoval v čase 00:08:18. Za ním skončili Patrik Šumský (ZŠ s MŠ Vychylovka) a Daniel Jonek (ZŠ s MŠ Nová Bystrica). Z dievčat bola najrýchlejšia Laura Majkráková (TJ Slezan Frýdek Místek, ČR) v čase 00:08:42, ktorý bol mimochodom v absolútnom poradí štvrtý, hneď za víťaznou trojicou chlapcov. Druhá bola Anička Tomášová (ŠTK Pezinok) a tretia Vanesa Halvoníková (ZŠ s MŠ Nová Bystrica).

Mladší žiaci bežali 1 km a táto trať najlepšie „sadla“ Lenke Kundalovej z AO Partizánske, ktorá ju zvládla za rovné 4 minúty. Druhý skončil Patrik Halvoník (Triatlonový klub Žabka Čadca) a tretí Adam Halvoník (ZŠ s MŠ Nová Bystrica). Ako tretí, čisto medzi chlapcami, dobehol Jakub Melišík. Druhá z dievčat bola Sabina Brezániová (Maratón klub Rajec) a tretia Emma Kublová (AK Stará Bystrica).

O 11. hodine sa na svoju 400 metrovú trať dostali i najmenší. Tento beh síce nebol meraný, no ponúkol úžasne emotívne prejavy radosti v cieli i na trati. Každého pretekára čakala v cieli účastnícka medaila a 400 gramové „vrece“ cukríkov.

IMG 2112

Samozrejme, že po dobehnutí bolo treba doplniť energiu a tak každý pretekár, ale i organizátor dostal misku gulášu a pohár piva alebo kofoly. Uhradením štartovného získal pretekár zároveň možnosť prezrieť si skanzen Múzea kysuckej dediny, čím bola naplnená idea, s ktorou organizátori do podujatia vstúpili už pri prvom ročníku, a síce prepojenie športu s kultúrou a históriou.

Po dobehnutí najmenších prebehlo odovzdanie cien víťazom, ktorého sa zhostili riaditeľka Kysuckého múzea Mgr. Helena Kotvasová a starosta Novej Bystrice Ing. Jozef Kuric. Nasledovala bohatá tombola s desiatimi cenami pre deti a dvadsiatimi pre dospelých. Keďže tombola sa týkala iba pretekárov, šanca získať jednu z cien bola približne 1:6.

IMG 1771

Druhý ročník bežeckých pretekov môžeme zhodnotiť ako úspešný a vydarený. Organizačný tím okolo riaditeľky pretekov Mgr. Martiny Krkoškovej odviedol počas uplynulého polroku skvelý kus práce, keďže takéto podujatie nie je jednoduché zorganizovať. Podarilo sa odstrániť nedostatky z prvého ročníka, zaangažovalo sa množstvo sponzorov a partnerov. Podujatia sa zúčastnilo 187 pretekárov, z tohto počtu bolo 13 bežcov z ČR. Počet účastníkov sa oproti vlaňajšku zvýšil o 22 bežcov a je škoda, že sa z nejakých dôvodov nezúčastnilo ďalších 31 zaregistrovaných. Veríme, že o rok sa znovu stretneme v nádhernom prostredí Múzea kysuckej dediny ešte v hojnejšom počte a „vysoko nastavenú latku“ sa nám podarí udržať i naďalej.

Mário Janík

Kysucké múzeum